Osnaživanje vodnog sektora: partnerstvo za održivu budućnost u Republici Srpskoj

Udruženje „Vodovodi Republike Srpske“ osnovano je 7. jula 2001. Godine, sa jasnom vizijom – da poveže, osnaži i unapredi poslovanje javnih vodovodnih preduzeća u Republici Srpskoj. Sedište udruženja prvobitno je bilo u Bijeljini, kasnije je preseljeno u Banjaluku, a od 2007. godine trajno se nalazi u Istočnom Sarajevu. Kao nevladina i neprofitna organizacija, sa članstvom na dobrovoljnoj osnovi, Udruženje posluje u okviru Privredne komore Republike Srpske i okuplja vodovodna preduzeća s ciljem da se zajednički razviju i zastupaju interesi sektora vodovodnih usluga.

Osnovna misija Udruženja je unapređenje poslovanja vodovodnih preduzeća kroz saradnju, razmenu iskustava, edukaciju, zajedničke projekte i osnaživanje kapaciteta njegovih članova.

Strateški ciljevi Udruženja jasno oslikavaju tu misiju i usmereni su na dugoročno jačanje sektora vodosnabdevanja u Republici Srpskoj:

  • zastupanje interesa vodovodnih preduzeća i stvaranje pogodnijeg okruženja za unapređenje poslovanja javnih komunalnih preduzeća u Republici Srpskoj;
  • trajno osnaživanje Udruženja kao platforme za razmenu najboljih praksi, iskustava i znanja, te za prenošenje standarda u oblasti usluga vodosnabdevanja;
  • unapređenje efikasnosti i održivosti komunalnih usluga kao ključnog faktora lokalnog razvoja, zaštite životne sredine i očuvanja prirodnih resursa (vode);
  • pozicioniranje Udruženja kao važnog partnera čije aktivnosti mogu da utiču na promenu stavova potrošača prema javnim komunalnim preduzećima i značaju vode;
  • strateško partnerstvo sa udruženjima potrošača i širom javnošću kako bi se promenila negativna percepcija komunalnih preduzeća i promovisali ključni principi održivog poslovanja: „zagađivač plaća“, pun povraćaj troškova, dostupnost usluge, ekološka efikasnost i jednaki uslovi za pružanje usluga;
  • stalni rast i širenje članstva Udruženja.

Važna prekretnica u radu Udruženja bila je njegovo učešće u brojnim međunarodnim projektima. Mi smo član IAWD-a od 2023. godine, a deo smo i Saveta Komisije Dunavskog partnerstva za učenje ( D-LeaP ).

Od 2013, Udruženje je aktivno uključeno u Dunavski program za vode (DWP), koji okuplja ključne evropske i međunarodne partnere kao što su IAWD, GIZ, Svetska banka, SDC i drugi. Kroz taj program, Udruženje i njegovi članovi bave se važnim temama kao što je benčmarking, upravljanje infrastrukturnim sredstvima, energetska efikasnost i smanjenje neprihodovane vode.

Jedno od najvažnijih postignuća bio je razvoj poslovnog plana Udruženja za period 2017–2021, koji je finansirao IAWD. Taj dokument postao je strateška osnova poslovanja, a Udruženje je, kroz njegovu primenu, prepoznato kao pouzdan partner u regionu. Kao rezultat toga, Svetska banka je poverila Udruženju sprovođenje u delo benčmarking projekta za vodovodna preduzeća u Republici Srpskoj. Taj projekat, koji uključuje nekoliko preduzeća, sproveden je putem DCM platforme i uključivao je obuku, prikupljanje i analizu podataka i uporedno izveštavanje, a sve to s ciljem unapređenja efikasnosti i održivosti sektora.

Značaj postupka benčmarkinga dodatno je naglašen kroz organizaciju panel diskusija i radionica na kojima se predstavljaju konkretni rezultati, analizira trenutna situacija i identifikuju mogućnosti za napredak. Kroz taj proces, Udruženje je pokazalo svoju sposobnost da profesionalno i nezavisno upravlja projektima od međunarodnog značaja.

Pored toga, u saradnji sa UNDP-jem, Udruženje je aktivno učestvovalo u projektu GoalWash, koji je imao za cilj da razvije zakonski okvir za određivanje cena usluga vodosnabdevanja i kanalizacije u Bosni i Hercegovini. Taj pilot projekat, realizovan u Tesliću, obuhvatao je članove brojnih regionalnih radionica, a njegovi rezultati procenjeni su kao veoma korisni. Na osnovu toga, projekat je produžen i dodatno finansiran.

Udruženje takođe učestvuje u aktivnostima mreže RCDN (Regionalna mreža za razvoj kapaciteta), koja ima za cilj da ojača kapacitete pružalaca vodovodnih usluga u regionu. Kroz to partnerstvo sa GIZ-om, IAWD-om, mrežom Aquasan i NALAS-om, Udruženje dodatno osnažuje trenere iz svojih redova i doprinosi regionalnom razvoju sektora.

Snažan fokus Udruženja je i na smanjenju neprihodovane vode, upravljanju infrastrukturnim sredstvima, unapređenju energetske efikasnosti i edukaciji mladih stručnjaka. Udruženje je nekoliko puta bilo domaćin ili suorganizator regionalnih konferencija i radionica, okupljajući predstavnike ministarstava, međunarodnih organizacija, lokalnih zajednica i eksperata iz sektora voda. Događaj od posebnog značaja je tradicionalna međunarodna konferencija „Sistemi vodovoda i kanalizacije Jahorina“, koju Udruženje organizuje od 2001. i koja predstavlja ključni godišnji događaj za razmenu iskustva, umrežavanje i zajedničko unapređenje sektora.

Danas, uloga Udruženja „Vodovodi Republike Srpske“ prevazilazi granice entiteta i služi kao primer da se jaki temelji održivog sektora komunalnih usluga mogu izgraditi saradnjom, vizijom i profesionalizmom. Snaga Udruženja nije u brojevima već u posvećenosti zajedničkom dobru, valjanosti usluga i kontinuiranom učenju. Stoga Udruženje nastavlja da raste, proširuje svoje članstvo i gradi partnerstva koja doprinose boljoj budućnosti za sektor vodosnabdevanja.

Projekat „Podrška programu reformi komunalnih vodnih usluga u RS BIH i promovisanje primene tarifne metodologije“ ima za cilj da upozna vodovodna preduzeća s reformom sektora vodnih usluga, njenim značajem i primenom tarifne metodologije. Udruženje je obezbedilo značajan broj instruktora koji će nastaviti da podržavaju vodovodna preduzeća u primeni tarifne metodologije i kreiranju tarifa za vodne usluge. Osnovni cilj projekta je da pripremi vodovodna preduzeća za reformu i njenu primenu.

Udruženje „Vodovodi Republike Srpske“ prepoznaje značaj kampanje „Samo dodaj vodu“ kao mogućnost da se podigne svest o značaju vodosnabdevanja i održivog upravljanja vodnim uslugama. Podržavajući tu kampanju, želimo da doprinesemo jačanju regionalne saradnje i promovišemo ulogu javnih vodovodnih preduzeća u obezbeđivanju dostupne i bezbedne vode za sve građane. Smatramo da zajedničkim radom možemo doprineti boljem prepoznavanju izazova i rešenja u sektoru voda.

Prethodna
Sledeća