Hajde da se postaramo da imamo dovoljno vode da ispunimo potrebe današnjice, kao i budućih generacija.
Mislite o tome - sve što bacite, prospete u lavabo ili bez razmišljanja ispraznite moglo bi da završi u vašoj vodi za piće.
Kupujte manje proizvoda u plastičnim ambalažama ili ih uopšte nemojte kupovati, i podržite nastojanja da se otpad sakupi i reciklira.
Nemojte bacati opuške od cigareta - samo jedan takav opušak može da zagadi do 100 litara pijaće vode.
Ako vaša zajednica nudi uslugu odlaganja hemijskog otpada, iskoristite je. U suprotnom, zahtevajte je.
Izaberite netoksične proizvode za domaćinstvo kad god je moguće. Najbolji način da se spreči zagađenje jeste da se od samog početka upotrebljavaju proizvodi koji nisu opasni po životnu sredinu.
Nikada ne bacajte medicinske proizvode u lavabo ili toalet. Ti proizvodi mogu da prođu kroz sistem prečišćavanja vode, uđu u reke i jezera i otplove nizvodno, zagađujući zalihe vode za piće. Ukoliko ste u nedoumici gde da ih odložite, pitajte u lokalnoj apoteci.
Ako imate baštu izbegavajte upotrebu pesticida ili hemijskih đubriva. Oni zagađuju kako zemljište tako i površinske vode.
Molimo vas da asfaltirate što manje površine svog poseda. Dozvolimo da zemlja upije vodu – tako se mogu sprečiti poplave, dopuniti zalihe podzemnih voda i razrediti zagađivači.
Pazite na svoj automobil: ukoliko ispušta ulje, kočionu tečnost, rashladno sredstvo ili benzin, popravite ga odmah. Zbog svoje lične bezbednosti – i zbog bezbednosti životne sredine.
Ako na svom imanju imate septičku jamu, postarajte se da se pravilno održava. To je važno jer neispravni septički sistemi za otpadnu vodu u domaćinstvu mogu ispuštati bakterije, viruse i hemikalije u lokalne vodovodne slojeve i vodne puteve, te ugrožavati vodu za piće i životnu sredinu, uopšte.
* SOURCES – epa.gov, wdhopperwaterwells.com, nrdc.org